Moikka! Taas on uusi viikko pyörähtänyt käyntiin ja vuoden viimeisiä päiviä viedään, ihan huikeaa. Kliseiset ”täävuosionmennytniinnopeaa” -vuodatukset säästän kuitenkin huomiseen vuosikoosteeseen ja tänään keskityn vielä näihin vuoden viimeisiin päiviin. Meillä on ollut tosi mukavia päiviä sen jälkeen kun Zelda parani korvatulehduksestaan, lukuunottamatta sitä että Zelda on herännyt jokaikinen aamu viimeistään klo 4.30 mikä vähän on vaikuttanut väsyttävästi mun aivotoimintaan ja tuntuu että en oo kyllä saanut mitään järkevää ajatusta ulos moneen päivään.
Yritän nyt kovasti kuitenkin kasata itseni ja kertoilla teille vähän mitä ollaan tehty! Viikonloppu sujui mukavasti lomaillessa perheen kesken. Perjantaina meidän ystävät ja tyttöjen kummit Kaisla ja Simo tulivat meille kylään ja lasten mentyä nukkumaan me jatkettiin Bakers’iin istumaan iltaa rankan sairasteluviikon päätteeksi. Teki kyllä niin höpöä, eikä me turhan usein päästä käymään missään. Tytöt nukkuivat nätisti Mummunsa hellässä huomassa kotona, eivätkä tienneet että äiti ja isi olivat juhlimassa. Zelda heräsi sinäkin yönä kello 4.30 mutta onneksi mun maailman ihanin äitini heräsi hänen kanssa niin sain nukkua ruhtinaallisesti kymmeneen ennen kuin heräsin ihan itse, mikä tuntui aivan uskomattoman ihanalta muutaman kello neljän herätyksen jälkeen!
Tänään kokeiltiin laittaa Zelda nukkumaan vasta 21 aikaan, jos se auttaisi, kun tähän asti Zelda on nukahtanut aina kahdeksan aikoihin. Tunti lisää aamu-unia auttaisi jo kummasti, heräisin huomattavasti mieluummin vitosella kuin nelosella alkavan kellonlyömän aikaan. Jännä nähdä moneltako huomenna noustaan ylös, toivottavasti saan yllättyä iloisesti. Mun täytyy kirjoittaa muutenkin Zeldan 8kk-päivitystä viimein, tämä kuukausi on ollut hurjien kehitysharppausten ja hampaiden kuukausi ja ne varmaan myös omalta osaltaan ovat vaikuttaneet yöunen laatuun.
Moni on kysellyt objektiivin lisäksi myös kameran rungosta, eli ostin siis Canon eos 600d:n rikkoutuneen kamerani tilalle. Mulla oli tästä kamerasta ainoastaan positiivisia kokemuksia kun olin kavereiden omia testaillut, ja nyt muutaman viikon onnellisen omistuksen jälkeen en voi kuin ylistää edelleen. Kuvanlaatu on todella paljon parempi kuin ikivanhalla 450d:llä, myös ilman tuota uutta objektiivia. Mutta kyllä selkeästi suurimman eron kuviin tekee tuo ihana objektiivi. Mä tykkään myös siitä että 600d:ssä on videokuvausominaisuus ja nyt meillä on se jalustakin niin videopostausten tekemisestä tulee huomattavasti helpompaa, mikä toivottavasti näkyy kasvuna niiden määrässä ensi vuonna!
Tipan velmuilme onkin jo FB-seuraajille tuttu, mutta ajattelin jakaa sen teille kaikille sillä se on mun mielestä vaan niin loistava! Tiara on innostunut kamerasta äitinsä vanavedessä ja tällä hetkellä poseeraaminen on neidin mielestä huippukivaa, mikä on ihan tervetullutta vaihtelua pitkään jatkuneen ”en katso kameraan, enkä ainakaan pysy sekuntiakaan paikoillaan” -vaiheen jälkeen ainakin blogikuvia ajatellen.
Sunnuntain rentoiluasu / Takki Sheinside (saatu) / Pipo Asos / Toppi H&M / Ruutupaita JC / Farkut Cubus / Laukku Michael Kors / Kengät Converse
Zelda on oppinut nousemaan itse istumaan ja konttaamaan muutaman askeleen, ja pääsee jo tosi rivakkaa vauhtia eteenpäin hienolla ”kontaan pari askelta ja syöksyn mahalleni eteenpäin” -tyylillä. Mä kirjoittelen Zeldan muista taidoista ja jutuista lisää tosiaan sitten siinä kuulumispostauksessa! Tämä nyt oli vähän tälläinen sillisalaatti, toivottavasti ei haittaa. Kommentit on viimeinkin nyt ajantasalla ja tästä lähtien vastaan taas ihan normaalitahtiin kaikkiin! Huomenna luvassa vuosikoostetta ja uudenvuoden juhlintaa.
Mukavaa vuoden viimeistä päivää kaikille <3
Tuo pitsicollari on ihana <3
Se on maailman söpöin! <3
Ihania kuvia Tipasta ja Zeldasta jälleen kerran. <3 Mä niin ihastelen Iina sua kuinka tyylikkäästi sää puet teidän neidit, niillä on aina vaan niin ihania vaatteita! Ja noi Batman-conssit on mageet! Onko ne ollut sulla kauaa?
Kiitos ihan hurjan paljon!♥ Mä rakastan lastenvaatteita, tai no kaikkia vaatteita niin tuli kyllä super hyvä mieli sun kehuista!
Batman-conssit on jo tosi vanhat, mä ostin ne mun kaverilta joskus 2009(?) ja hän oli ostanut ne aiemmin jo.
Ihania tyttöjä!
Tiara näyttää jo niin isolta tytöltä tuossa ekassa kuvassa. 
Sun asukin on oikein kiva ja just hyvä rentoiluasu.
Niin on <3 Tipa on kasvanut ihan hulluna! Kiitos paljon upeus♥♥
Eihän tässä itsekkään pysy perässä
Herranjumala Zelda on kohta vuoden!
siis toi veikee ilme. Pahat mielessä ;D eiku!
Ihan mahtava tuo kuva tipasta
Oot upee noissa kuvissa ♥
Hahah ihania neitejä molemmat, aika velmuilijoita♥
Kiitos rakas♥
Ihanat noi consit!! Ja jee mulla on sama jc:n ruutupaita ja se on kyllä niin kiva kans!
Kiitos!!
Toi ruutupaita on kyllä niin kiva ja ihanan pehmee ja rento!
Hyvää uutta vuotta!
Hyvää uutta vuotta sullekin!
välillä mietin, että tiara on tyylikkäämpi ko mitä mie ikänä tuun olemaan. surullista, mutta totta
Haha voiei miten ihana kommentti
Mä oon aika varma että oot kyllä vähintään yhtä tyylikäs!
Ihana Tiara, näyttää niin ”isolta” tytöltä! <3 Ja Zelda, mikä pikku pallero.
Ihania molemmat tytöt♥
Voi vitsit, miten ihania ilmeitä teidän tytöillä on kaikissa kuvissa
Ihan mielettömiä hurmureita! Mielettömältä näytät kyllä itsekin 
Voi kiitos hurjasti♥ Mä rakastan meidän tyttöjen höpsöilmeitä XD