Arkityylin kulmakiviin kuuluvat mulla viileämpinä vuodenaikoina pitkähihaiset kauluspaidat erilaisin yksityiskohdin. Sain Sheinsidelta uuden paketin, ja sen ehdoton lemppari oli valkoinen takaa pidempi kauluspaita, jossa on ruutuleikkaus niskassa ja olkapäillä. Niin pieni ja vähäeleinen yksityiskohta, mutta kuitenkin tuo aivan omanlaisensa tyylin niinkin perusvaatteeseen kuin valkoiseen kauluspaitaan.
Paita Sheinside* (suora linkki tuotteeseen)
Pidin itseäni vuosia enemmän mekkojen ja hameiden, kuin housujen käyttäjänä. Lasten kanssa kuitenkin olen todennut housut ehkä hieman helpommaksi arjessa, etenkin liikkeellä ollessa. Eivät mekot ja hameetkaan nyt hankalia ole, mutta housuissa ei tarvitse ihmetellä näkyykö pylly jos istuu lattialla, eikä murehtia tuulen tarttumista helmoihin. Berliinistä ostetut reisitaskuhousut ovat olleet ahkerassa käytössä, ne ovat nimittäin niin mukavat että en edes vaihda niitä verkkareihin tullessani kotiin, vaan niissä on rentoa hengailla vaikka siihen asti että menee nukkumaan. Eivät purista tai kiristä mistään, ja näyttävät hyvältä.
Syksyn arkityyliin kuuluu ehdottomasti nahkatakki, se tosin sopii hyvin sekä arkeen että juhlaan. Mulla on myös muita syystakkeja, joista kovasti tykkään, mutta nahkatakki vie aina pisimmän korren, ja on käytössä useimmin. Se pitää tuulta, ryhdistää asut ja on helppo yhdistellä sekä rennompiin että näyttävämpiin kokonaisuuksiin. Kesän alussa ostetut Topshopin käärmekuosiset slip-onit ovat muodostuneet lempikengiksi. Ne on niin helppo sujauttaa jalkaan, mutta ne ovat kuitenkin siistit kengät. Eivät tosiaan mitkään juhlakengät, mutta rennompiin tilaisuuksiin ja ihan vaikka ulkoiluun oikein kivat.
Arkityyliin ykkönen on kuitenkin toimiva, tilava laukku. Coachin Bleecker Preston ei olisi voinut olla parempi ostos, mä en ole tainnut kertaakaan oston jälkeen käyttää mitään muuta laukkua. Sinne mahtuu kaikki tarpeellinen ja tarpeeton, se on kätevä, ja menee hihnan ansiosta tarvittaessa myös olalle, kuten eilen kun tarvoin vesisateessa sateenvarjon ja rattaiden kanssa pikavauhtia eteenpäin. Koittakaa olla kyllästymättä vaikka laukku vilisee joka postauksessa, mä oon vaan niin kiintynyt siihen, ja kaikki muut laukut tuntuvat huonommilta valinnoilta, kun aamulla miettii mitä pukee päälle.
Takki Sheinside* / Paita Sheinside* / Housut Tally Wejl / Kengät Topshop / Kello Guess* / Laukku Coach / Tiaran Pipo Mini Rodini* / Takki Zara / Housut Primark / Kengät Zara / * = saatu blogin kautta
Mitkä ovat teidän arkityylinne lemppareita? Sytyttekö kauluspaidoille tai nahkatakeille? Housut vai mekot?
Eikös olekin mulla vaan maailman suloisin päivänasu-kaveri<3 Ihanaa sunnuntaipäivää kaikille! Palaan illemmalla, ja tulevan viikon sisällä tulossa myös lisää vastauksia kysymyspostauksen kysymyksiin!
Miten pitkä oot?
167cm :)!
Heh, mie oon muuten kiinnittänyt huomiota viime aikoina juuri tuohon siun laukkuun, kun se on niin monissa asukuvissa mukana. Huippua, että olet löytänyt sellaisen laukun, mitä pitää jatkuvasti!
Miulla on kanssa sama juttu laukkujen kanssa, kun vaihdan laukkua niin pidän sitä piiiitkään ja vaihdan sitten joskus. Olisi hyvä ehkä useammin vaihdella asukuvia miettien, vaan minkäs teet kun on niin kivat ja näppärät laukut, että niitä tulee pidettyä lähes kuukausi tolkulla vaihtamatta. 
Hahah joo arvasin että pistää jo silmään kun aina vaan se
Mut oon samaa mieltä, se on ihanaa että löytää sellasen toimivan laukun jota haluaa käyttää aina! Asukuvia miettien on joo vähän huono, mutta pitää koittaa keksiä niihin vaihtelua muilla tekijöillä! 
Voi jumantsuikka nainen kun olet kaunis kun naurat! Etenkin nuo kuvat, joissa Tiara on mukana, niin kyllä olet kaunis.
Vooi kiitos paljon<3 Tiara saa mut iloiseksi<3
Hei toi Tiara :D<3 Awwww…! Itse oon niin innoissani tästä tulevasta syksystä, kun saa taas alkaa käyttää syksyvaatteita<3 Sain vihdoin kesän aikana ostettua nahkatakin itselleni (sellaisen, mikä on jokatoisella vastaantulevalla, mut silti :D) ja uusi ja iso ja ihana ja tilava musta ja nahkainen laukku on etsinnässä :D! Ainii ja halpaki :D! ja ai että tykkään noista sun housuista<3! Harmi ku suomessa ei oo vielä noita kauppoja
Tipa on paras :D<3 Ihanaa että oot löytänyt mieleisesi takin, toivottavasti löydät kivan laukunkin! Mangossa oli ainakin tosi kivoja ja edullisia Michael Korsin Jet Set -tyyppisiä shoppereita!
Ja niinpä, Tallinnassa kuulemma on, sinne ei oo pitkä matka onneksi!! 
Sun päivänasu -postaukset on nykyää vaa sheinsiden vaatteiden esittelyä :/
Kyllä niissä on aika paljon muitakin vaatteita kuin Sheinsiden! Mutta pitääpä kiinnittää huomiota asiaan ja koittaa pukeutua useammin kaikkeen muuhun
Siis tarkotin että et hirveesti tee asupostauksia muuten paitsi sillon ku sulla on esiteltävänä sheinsiden vaatteita
Sä se vaan oot niin säteilevän kaunis <3 Ihana paita, muuten yksinkertainen, mutta toi ruutuleikkaus tuo niin kivan piristyksen siihen ja on kuitenkin vähän erillainen
Voi kiitos paljon<3 Ja joo toi pieni yksityiskohta tekee paljon! Tykkään tosi paljon!
Moikka!
Onko kukaan koskaan sanonut sulle, että oot ihan sen Yummy -blogin Jenni Ukkosen näköinen? Tai mun mielestä kyllä kauniimpi, mutta teissä on todella paljon samoja piirteitä!
Ja haluan kertoa, että sun blogi on mun lemppari nykyään! Vaikutat(te) niin onnellisilta ja ihanan positiivisilta tyypeiltä koko perhe! Hyvää syksyä sinne..<3
Voi kiitos sun kauniista sanoista<3 Ei oo kukaan koskaan ennen sanonu! Mut aijaa
Ihanaa syksyä sinnekin ja paljon aurinkoisia päiviä<3
Ja edelliseen kommenttiin, piti sanoa, että SINÄ olet mun mielestä kyllä kauniimpi!
Voi höpö<3
Kaikki on kauniita!